MYŚL DNIA

Naucz się lekcji niezależności od ptaka.

Ptak siedzący na pokrytej liśćmi gałęzi drzewa, nie jest poruszony jej gwałtownym kołysaniem ani silnym wiatrem, który może ją zerwać, gdyż nie polega na gałęzi ani na drzewie, ale na własnych skrzydłach dla własnego bezpieczeństwa. Wie, że zawsze może odlecieć i się uratować. Jest zawsze szczęśliwy i beztroski. Ptaki nie zajmują się gromadzeniem. Pragną jak najlepiej wykorzystać teraźniejszość, żywiąc się wszystkim, co zdobędą przez cały dzień. Nie przejmują się pracą swoich dzieci ani stanem rachunku bankowego. Nie martwią się o utrzymanie domu ani posiadłości.

A teraz zastanów się nad tym, jaki sukces odniosłeś?

Gdy siedzisz na gałęzi drzewa życia, czy nie niepokoi cię każdy niewielki wstrząs w życiu; czy nie osłabia to twoich sił, czy nie tracisz przez to spokoju umysłu?

Dyskurs z 3.07.1986 r.

Sathya Sai Baba

Czegóż możemy oczekiwać więcej, jak tylko wzajemnej miłości i życzliwości. Dlatego w czasach, kiedy cnoty moralne schodzą na daleki plan, tęsknimy za „żywymi” wzorcami, prawdziwymi autorytetami, kiedy w bliźnim widzimy wroga lub co najmniej konkurenta, a życie nasze nakręcamy wzajemnym poganianiem do posiadania więcej i bogaciej, postanowiliśmy zaprosić wszystkich „przebudzonych” do … Wolnej Grupy Ludzi Życzliwych.

Czytaj dalej

Nie wywyższaj się z powodu bogactwa, statusu, władzy ani inteligencji, jakimi zostałeś obdarzony.

Zauważ, że to są znaki Jego łaski, możliwości służenia i dowody odpowiedzialności, które otrzymałeś w zaufaniu, abyś mógł pomagać innym.

Nigdy nie próbuj cieszyć się z wad innych; traktuj ze zrozumieniem ich wady i błędy. Zawsze szukaj u nich dobra, słuchaj o nich tylko dobrych wieści i nigdy nie wierz w oszczerstwa. Nieprzywiązanie zapewnia nieustraszoność, a także daje siłę i odwagę, albowiem to pragnienie cię osłabia i sprawia, że stajesz się uległy wobec tych, którzy mają władzę i wpływy.

Nieprzywiązanie obdarza cię poczuciem własnej wartości, zdolnością znoszenia oszczerstw i pomówień. Niektórzy ludzie płaczą w obliczu najmniejszej oznaki porażki lub niepowodzenia. Takie zachowanie jest niegodziwe. Dlaczego miałbyś odczuwać strach lub smutek, skoro Pan został umieszczony na ołtarzu twego serca?

On jest we wszystkich istotach, zawsze. Nie wiesz, że On tam jest, że cię chroni i prowadzi?

– Dyskurs z 24.10.1965 r.

Sathya Sai Baba

Słodkie słowa są bez wartości, jeśli w twoim sercu nie ma słodyczy. Słodycz w mowie, a gorycz w sercu to nie są cechy istoty ludzkiej.

Słodycz powinna płynąć z twoich myśli, słów i czynów. Oto prawdziwa oznaka człowieczeństwa. Miłość jest w tobie, ale nie potrafisz wyrazić jej we właściwy sposób. Musisz napełnić swoje serce bezinteresowną miłością. Na tym świecie nie ma nic większego ponad miłość.

Ludzi uważa się za najwyższą świętość, gdyż noszą oni w sobie wyjątkowy potencjał miłości. Jednak ty nie jesteś w stanie uświadomić sobie tego, jak cenne są ludzkie narodziny. Bóg inkarnuje w ludzkiej postaci, aby szerzyć przesłanie bezinteresownej miłości.

Jeśli w twoim sercu zagości bezinteresowna miłość, będziesz mógł zawojować cały świat.

– Dyskurs z 17.10.2003 r.

Sathya Sai Baba

Każdy musi stać się bohaterem – śmiałym i odważnym; przygotuj się do tej roli od tej chwili.

Masz w sobie wiele zwierząt: psa, lisa, osła czy wilka. Zapanuj nad skłonnościami tych zwierząt i wzmacniaj ludzkie cechy miłości i przyjaźni, aby jaśniały.

Zacznij pielęgnować wartości; to jest bardzo ważne i korzystne, przyniesie ci prawdziwą błogość (Anandę). To esencja wszelkiej wiedzy, zwieńczenie całej nauki.

Traktuj wszystkich jak siebie samego i nawet jeśli nie możesz uczynić dla nich dobra, powstrzymaj się od wyrządzania im krzywdy.

Zapal lampę miłości w niszy swojego serca, a nocne ptaki chciwości i zazdrości odlecą, nie mogąc znieść światła.

Miłość czyni cię pokornym.

Pochyl się i złóż pokłon, gdy zobaczysz wielkość i chwałę. Nieustępliwy człowiek jest skażony egoizmem najgorszego rodzaju.

Pamiętaj, że człowiek to jedyna istota, która potrafi rozpoznać i szanować ludzi wielkich i pełnych chwały.

– Dyskurs z 3.03.1958 r.

Sathya Sai Baba

Zielona tykwa zanurza się w wodzie, ale sucha tykwa się na niej unosi.

Stań się taki jak sucha tykwa – pozbądź się przywiązań i pragnień oraz unikaj niepokojów i zmartwień. Wówczas będziesz nieporuszony unosił się na wodach zmian i możliwości. Gdy woda zamienia się w parę wodną, unosi się do nieba.

Stań się lekki i pozbądź się ciężaru, abyś mógł wznosić się coraz wyżej.

Joga to (… ) – powstrzymanie impulsów, które poruszają wewnętrzną świadomość człowieka. Impulsy te zwiększają zbędne obciążenie. Bądź wolny od pragnień, które ściągają cię w dół; pragnij tylko tego, aby stanąć twarzą w twarz z prawdą.

Prawda jaśnieje w tobie, czekając aż ją odkryjesz.

Bóg jest wewnętrznym mieszkańcem (…) i dlatego nie można Go zobaczyć, jeśli szuka się Go w świecie zewnętrznym. Kochaj Go, nie żywiąc innych myśli; miej poczucie, że bez Niego nic nie ma wartości, że jest On wszystkim.

Wtedy ty będziesz Jego, a On będzie twój.

Nie ma bliższej więzi!

– Dyskurs z 17.10.1966 r.

Sathya Sai Baba

Dzisiaj pragnienia rosną w zastraszającym tempie.

Nawet jeśli ludzie mają umrzeć za kilka minut, to wciąż wyrażają takie czy inne pragnienie! Czym są te pragnienia? Co z nich zyskasz? Nic! Gdybyś natomiast nie miał żadnych pragnień, byłbyś bardzo spokojny.

Możesz w to wierzyć lub nie, ale ja nie mam pragnień. Dlatego nie mam zmartwień.

Postępuj tak jak ja! Jeśli ty też nie będziesz miał pragnień, twoje serce będzie pełne błogości.

Jeśli ilość pragnień się zmniejsza, umysł samoistnie zwraca się ku Bogu. Pragnienia tylko cię zniewalają; nie uwalniają cię, tak jak myślisz.

Dzisiaj kontroluje się wszystko z wyjątkiem umysłu i pragnień. Przede wszystkim należy kontrolować pragnienia. Przyniesie ci to wiele spokoju. Będziesz zaskoczony, gdy zauważysz w sobie tak duży spokój.

Spokój jest dla ciebie czymś naturalnym i pojawi się, gdy zapanujesz nad pragnieniami.

– Dyskurs z 24.05.2002 r.

Sathya Sai Baba

Na początku umysł jogina

jest jak huczący wodospad.

Potem płynie łagodnie jak Ganges,

a wreszcie staje się wielkim bezkresnym oceanem,

w którym światło dziecka i matki łączą się w jedno.

Pieśń Tilopy ( 988 – 1069 ) 

Musisz żyć, wciąż myśląc o Bogu, jak również o śmierci.

Ciało to samochód, w którym szybko jedziesz do celu.

Jeśli nie jesteś uważny, gdy prowadzisz, możesz spotkać śmierć w wypadku – może ją spowodować jakaś ciężarówka!

Dlatego nigdy nie zapominaj o dwóch prawdach:

  1. Śmierć jest pewnym zdarzeniem w podróży życia.
  2. Czas ucieka z każdą upływającą chwilą.

Jeśli będziesz o tym pamiętał, nigdy nie będziesz miał ochoty marnować czasu na czcze gadanie, błahe zajęcia, rozwiązłe figle lub prymitywne rozrywki.

Podróżuj w tym samochodzie uważnie, powoli, zważając na potrzeby innych na drodze.

Nie próbuj zachłannie wyprzedzać innych ani rywalizować w szybkości; poznaj ograniczenia swojego pojazdu oraz drogi!

Wówczas nie ulegniesz wypadkowi.

Twoja podróż będzie szczęśliwym doświadczeniem dla ciebie i dla wszystkich dokoła!

Dyskurs z 26.10.1963 r.

Sathya Sai Baba

Dzisiaj szerzy się cynizm i obojętność.

Większość z was uwikłało się w nieistotne zmartwienia, niekończące się pragnienia, nieosiągalne ambicje i nie ma spokoju umysłu. Jedynie oświecenie duchowe wskazuje właściwą drogę każdemu, kto błądzi w ciemności ignorancji.

Niezależnie od tego, jak będziesz wykształcony, jaką pozycję będziesz zajmował lub jaką wielkość osiągniesz, jeśli nie masz wartości ludzkich, to w ogóle nie jesteś istotą ludzką.

Czym jest człowieczeństwo?

W gruncie rzeczy oznacza ono jedność w myślach, słowach i czynach.

Pamiętaj, jeśli to, co myślisz, różni się od tego, co mówisz i czynisz, to przestajesz być człowiekiem; wówczas stajesz się demonem. Dlatego każdy musi przede wszystkim pielęgnować jedność i czystość w myślach, słowach i czynach. Prawdziwe ludzkie cechy mogą wzrastać tylko w sercu pełnym duchowych dążeń, tak jak nasiono rośnie w żyznej glebie, a nie na kawałku skały.

Aby kształtować te cechy, musisz rozwijać współczucie i spokój pośród zmiennych kolei życia.

– Dyskurs z 24.03.1989 r.

Sathya Sai Baba