(…) Mamy cztery rodzaje postaw:

  • Przyjacielski stosunek do osób szczęśliwych,
  • Współczucie względem tych, którzy są nieszczęśliwi,
  • Poczucie szczęścia w obcowaniu z ludźmi robiącymi dobrą robotę,
  • Obojętność dla tych, którzy źle czynią w życiu.

Przyjmując taką postawę – chronisz swój umysł. Najważniejszą dla was rzeczą jest chronić swój umysł, za wszelką cenę. Pamiętajcie o tym. Słychać wokół wiele haseł i nawoływań, takich jak: ratujmy środowisko naturalne, chrońmy czystość wód, ratujmy ziemię, drzewa… A o ochronie umysłu nikt nawet nie wspomni.

Twój umysł bombardowany jest bezustannie informacjami, bodźcami wszelkiego rodzaju, ze wszystkich stron. Wpada w ten kołowrót i brnie coraz bardziej w chaos.

Obudź się i przyjrzyj się temu, co niesie życie. Nic specjalnego, prawda? Co takiego robisz? Idziesz do pracy, przez cały dzień zarabiasz pieniądze, wydajesz je w weekendy. I tyle. No i jeszcze toczysz walki, kochasz, znowu walczysz, a potem umierasz. I już po życiu. Nawet się nie znudzisz, bo to wszystko jest przecież bardzo nudne – i nawet sobie z tego nie zdajesz sprawy, ponieważ nie doznałeś niczego ciekawszego. Jeżeli napotkasz coś lepszego i jeżeli to naprawdę dostrzeżesz – wejdziesz w to. Jeżeli nie znajdziesz czegoś lepszego, ciekawszego w życiu, oraz istotnego celu – ogarnie cię rozżalenie: „mój Boże, co za strata ludzkiego życia!”

Ludzkie ciało zostało nam dane, osiągnęliśmy możliwość przebywania w ludzkim ciele aby poznawać, aby dokonywać rzeczy niebywałych, wielkich, głębokich, bezmiernych…Jeżeli nie napotkamy tej rozległej przestrzeni w nas samych, jeżeli nawet nie wiemy o jej istnieniu – cóż za życie nas czeka? Zycie bezpodstawne. Bez oparcia, bez fundamentu, czyż nie tak?

Duchowość jest tym, co daje ludzkiemu życiu głębię, przestrzeń, nadaje kierunek, coś co usuwa cierpienie i smutek, daje radość i spełnienie. Prawda?

To ważne, aby zdać sobie sprawę, jakimi to jesteśmy szczęściarzami. Jeżeli mielibyśmy się o coś martwić, to tylko o to by ludzie wokół nas byli szczęśliwi, żeby mieli dostęp do wiedzy i zaznali w życiu głębi.

Agresja nie leży w naszej naturze, nie czyńmy więc niczego w sposób napastliwy.

Krocząc własną ścieżką, niejako po drodze, łagodnie, dzielmy się światłem wiedzy.

Rzesze ludzi tęsknią za tym.

Sri, Sri Ravi Shankar